Verjetno se še vsi spomnimo svojih prvih kolesarskih korakov ali pa prvega kolesa, ki smo ga dobili za rojstni dan, morda tudi prvega padca. Kolo je pomemben pripomoček, s katerim se otrok uči koordinacije, premagovanja strahov, lahko pa se razvije v njegov najljubši šport. Pomembno torej je, da našim najmlajšim omogočimo zabavno in izzivov polno otroštvo, katerega del je tudi kolo.
Toda katero kolo izbrati? V kolesarstvu vsakoletno pride do tehnoloških napredkov in razvoja otroške opreme. Na trgu je veliko ponudnikov in različnih vrst koles. V nadaljevanju smo zbrali nekaj koristnih informacij, ki vam bodo pomagale pri izbiri otroškega kolesa.
Pomožna kolesca ali poganjalec?
Ko otroku kupujemo prvo kolo, se navadno odločamo med poganjalcem, kolesom s pomožnimi kolesci in triciklom. Katero od teh prevoznih sredstev pa malčka najbolje pripravi na prehod na klasično kolo?
Tricikel je kolo s tremi kolesi. Njegova prednost je stabilnost, hkrati pa otrok na triciklu ne more pridobiti veščin ravnotežja in nadzorovanja kolesa. Druga možnost je kolo s pomožnimi kolesci, ki so dolgo časa veljala za najboljši način predpriprave. In res otrok s pomožnimi kolesci pridobi veščino poganjanja, hkrati pa lahko pomožna kolesca le odstranite in že imate običajno kolo. A kot pri triciklu se tudi tu otrok ne sreča z učenjem ravnotežja. Včasih pa so pomožna kolesca tudi nestabilna na bolj grobem terenu.
Vse več strokovnjakov tako prepoznava prednosti poganjalcev. Gre za kolesa z dvema kolesoma, brez pedal, na katerih otroci sedijo in jih poganjajo z odrivanjem od tal. Medtem ko je princip poganjanja drugačen, pa otrok s poganjalcem razvija občutek za ravnotežje. Med odrivanjem namreč lovi ravnotežje in se uči nadzirati prenašanje teže in sile. Z malo vaje pridobi tudi stabilnost, ki jo potrebuje ob prehodu na običajno kolo. Seveda pa je končna odločitev dogovor med vami in bodočim kolesarjem.
Nakup klasičnega kolesa
Ko pa otroci osvojijo prve veščine, je čas za izbiro običajnega kolesa. Odločitev je težka že zato, ker otroci hitro rastejo, s tem pa tudi zahteve za vedno večje kolo. Kljub temu pa je največja napaka, ki jo pri nakupu lahko storimo, da otroku kupimo preveliko kolo. To bo namreč otežilo njegovo kolesarjenje ter povečalo tveganje za padce, ki se jim že tako ni mogoče izogniti.
Pri nakupu otroškega kolesa bodite pozorni na varnost. Ko otrok sede na kolo, se mora z nogami dotikati tal ter enostavno doseči krmilo in zavore. Prav tako pa ni dobro imeti premajhnega kolesa, kar prepoznamo po tem, da otrok med poganjanjem s koleni udarja v krmilo. Tudi takšno kolo bo težko nadzorovati.
Pred nakupom o mnenju povprašajte tudi otroka. Mu je kolo udobno in se prilega njegovemu telesu? Ga sedež žuli ali mu daje zadostno podporo? Nihče namreč noče sedeti na neudobnem kolesu, še posebej pa ne otrok, ki se kolesarjenja šele uči.
Če je novo otroško kolo prevelik finančni zalogaj, lahko preverite tudi ponudnike, ki prodajajo rabljena kolesa ali pa omogočajo menjavo oziroma popust na novo kolo na račun starega. Seveda pa lahko prodate tudi kolo otroka, ki ga je prerasel, in tako pridobite nekaj sredstev za nakup novega ali pa ga celo podarite.
Je otroško kolo pomanjšano odraslo?
Gre za zmotno razmišljanje, da so otroška kolesa le pomanjšane verzije koles za odrasle. A otroških koles ne merimo glede na višino in dolžino okvirja, temveč glede na velikost koles. Pri iskanju ustrezne velikosti vam najlažje pomaga izkušen prodajalec.
Včasih so kolesa določena glede na starost, pri tem pa bodite pozorni, če vaš otrok morda ni nižji ali višji od povprečja. Ko pa je otrok visok 147 centimetrov ali več, lahko že posežete po manjšem kolesu za odrasle.