Harfa je izjemno zanimivo in kar nekoliko mistično glasbilo, ki ga največkrat srečamo v kakšnih zgodovinskih filmih. V resničnem svetu pa boste harfi lahko prisluhnili na nastopu filharmonikov ali v solo izvedbi. Gre za glasbilo, pri katerem za ustvarjanje glasbe poskrbijo strune.
Teh je lahko vse do 47, glasbenik pa mora biti podkovan, da lahko iz glasbila izvabi božanske melodije. A ne gre zgolj za strune. Pri igranju na harfo se uporabljajo tudi posebna pedala, ki s svojimi tremi stopnjami strunam zvišujejo ton. Vsaka stopnja en polton. Pa si oglejmo šest zanimivih dejstev o harfi.
1. Harfa je eno najstarejših glasbil na svetu
Ko pomislimo na harfo, verjetno najprej pred očmi vidimo nek zgodovinski dogodek, saj nas na to spominjajo prizori iz zgodovinskih filmov ali risank, kjer so uporabili harfo. Denimo, ko rimski cesar leži in se ob grizljanju grozdja sprošča ob zvokih lire ali harfe.
Med arheološkimi izkopavanji v sodobnem Iraku so v grobiščih našli harfe, za katere domnevajo, da izhajajo celo iz let okrog 3500 pred našim štetjem. V tem obdobju so harfe upodabljali tudi na stenah staroegipčanskih grobnic in templjev.
2. Harfe so že zgodaj poznali po vsem svetu
Čeprav je za vsako glasbilo nekako pričakovano, da mu je mogoče pripisati dokaj natančen izvor, pa je harfa glasbilo, ki je že v davnih časih obstajalo v različnih oblikah povsod po svetu. Kot zanimivost lahko dodamo, da je bila harfa omenjena tudi v Svetem pismu.
V daljni preteklosti so bile harfe, glede na različne lokacije, videti nekoliko drugače. Bile so manjše ali večje in tudi imenovale so se drugače. Za izvor moderne harfe pa se danes štejeta Mezopotamija in Egipt.
3. Moderna harfa ima 47 strun
Glasbilo, ki ima tako veliko strun, vzbuja strahospoštovanje kot tudi občudovanje glasbenikov, ki nanj igrajo. Ob tem, da je treba ubirati prave strune, pa je potrebno uporabljati tudi pedala, s katerimi se zvišuje tone.
4. Najbolj znan harfist je kralj David
Velja prepričanje, da je najbolj znan harfist v zgodovini kralj David, ki je ustvaril nekaj psalmov. V Svetem pismu je kar 66 verzov, v katerih je omenjena harfa. Judovski kralj je živel in vladal okoli leta 1000 pred našim štetjem.
5. Na harfo se igra različno
Glasbeniki pri igranju na harfo glasbilo med nogami naslonijo proti sebi, na strune pa igrajo z vrhovi le treh prstov na vsaki roki, pri igranju pa se uporabljajo tudi dlani. Nekateri harfisti in harfistke pri tem uporabljajo nohte. Ta način igranja izvajajo predvsem Irci.
Pri slednjih se za igranje na harfo uporablja udarna tehnika, ki je pogostejša v ljudski glasbi. Ta tehnika harfistu daje nekoliko več svobode za pomikanje po strunah, saj nanje ni treba igrati s prsti na način prijemanja.
6. Za igranje na harfo tri leta učenja
Še ena od zanimivosti o tem glasbilu je zagotovo dejstvo, da je potrebno za igranje na harfo vložiti tri leta dela in učenja. To pomeni, da gre za glasbilo, na katero boste znali igrati precej hitreje kot na večino drugih. Pri igranju se uporablja od 6 do 8 prstov, torej nekaj manj kot za igranje klavirja, ki je po tonaliteti precej soroden harfi.