Že veste, kaj je supanje? Najpreprosteje bi ga lahko označili kot vrsto športa, pri katerem stojite in veslate. Tovrstna oblika športa je obnorela številne zvezdnike in uspešne športnike, vse pogosteje pa se z njim ukvarjajo tudi povsem običajni ljudje, ki preprosto želijo pri rekreaciji uživati ob opazovanju prelepe narave okoli jezer, rek in morij.
Morda ste s supanjem že seznanjeni in to aktivnost želite čim prej preizkusiti, vendar ne veste prav dobro, kako z njo začeti. V nadaljevanju bomo podali nekaj najkoristnejših informacij za začetnike.
Oprema za supanje
Med osnovo opremo za supanje sodijo deska, veslo in vrvica.
Deska za supanje je posebej oblikovana deska, ki je velika, plovna, okretna in odzivna. Dolga je več kot 3 metre, na trgu boste našli še daljše. Njen zgornji del je oblazinjen, vsebuje konkavni trup, za usmerjanje pa ima navadno na spodnji strani repa enega ali tri smernike.
Deske za supanje se med seboj ne razlikujejo samo po velikosti, temveč tudi po volumnu in namenu uporabe. Z njimi se namreč lahko vozimo po manjših ali večjih valovih ali pa po mirni vodi; po zelo ozkih rekah ali po prostranih oceanih.
Veslo za supanje je sestavljeno iz lista, droga in držaja. Izbirate lahko med več vrstami vesel, ki se med seboj razlikujejo glede na znanje in vrsto supanja. Veslo je plastično, leseno, karbonsko ali aluminijasto. Tudi oblike držaja so lahko različne, narejena pa so iz steklenih vlaken, lesa in ogljika. List vesla je v obliki loparja, ki spominja na tistega za peko pic.
Pri supanju je priporočljiva tudi uporaba varnostne vrvice. Pripnemo jo okoli gležnja, na drugi strani pa je pripeta na rep deske. Večina vrvic je narejena iz rahlo raztegljive in močne plastike.
Učenje supanja
Pred pričetkom učenja supanja se morate najprej naučiti, kako obdržati ravnovesje. Nato sledi učenje usmerjanja deske in njenega učinkovitega obračanja. Na začetku je najbolje, da prvi poskus tovrstne rekreacije opravite na mirnih vodah, na primer na jezeru.
Desko postavite v vodo. Poskusite najti ravnotežno točko na njej. Na deski najprej pokleknite, nato poskusite vstati. Ko boste začutili stabilnost, ne bo težko stati na sredini deske, kjer boste obrnjeni naprej, in sicer v razkoraku v širini ramen in bokov.
Zelo pomembno je, da se naučite tudi, kako pri supanju pravilno držati veslo.
Veslo imejte nastavljivo po dolžini, nastavite pa ga tako, da bo do 15 ali 20 centimetrov daljše od vaše višine. Med veslanjem je roka, s katero držite za vrh vesla, iztegnjena. Veslo mora biti obrnjeno tako, da je lopatica zapognjena v smeri nosu deske.
Pri nas je kar nekaj odličnih lokacij, kjer supanje lahko izvajate v mirnem in prelepem okolju. Še preden se odpeljete tja, na primer na Bled ali v Bohinj, pa se ustavite v specializirani trgovini, kjer boste dobili vso potrebno opremo. Seveda ne bo odveč, da s seboj povabite tudi osebo, ki ima s supanjem že izkušnje.