Tehnični pregled vozila se večini ne zdi nič posebnega, a v resnici prav vsak pomisli, da bi šlo lahko kaj narobe. Prav tako je omenjen pregled nekaj posebnega za lastnike novejših vozil, ki se tja odpravljajo prvič. Poskrbite za to, da ne bi prišlo do nepotrebnih presenečenj in težav. Marsikaj lahko namreč postorimo že doma.
Se obremenjujete z datumom tehničnega pregleda, ker takrat nimate časa, ali pa niste prepričani, da so vsi dokumenti na kupu? Prav zaradi tega si je dobro vzeti nekaj časa pred samim pregledom in poskrbeti, da bo vse tako, kot mora biti. Vozilo je smiselno pripeljati tudi na avto servis, kjer bo avtomehanik preveril, ali je avtomobil spraven in za vožnjo varen.
Pripeljite očiščeno vozilo
Tako kot skrbimo za svoj zunanji videz, je bistveno poskrbeti tudi za avtomobil. Ne zgolj pred tehničnim pregledom, seveda, vsekakor pa tudi takrat. Na tehnični pregled vozilo pripeljite brez dodatne in nepotrebne teže. To pomeni, da iz samega vozila odstranite vse, kar ne sodi vanj.
Škatle, orodje in druge reči iz prtljažnega prostora, morebitno navlako z zadnjih sedežev in ostalo. Pobrišite prah, posesajte in obenem preverite, ali je vse na svojem mestu. Se vam preproga zatika pod stopalko za plin? Poskrbite za vse, kar ni običajno in moti samo vožnjo.
Poskrbite za zunanjost avtomobila
Vozila pa ne očistite samo znotraj, temveč tudi zunaj. Tehnični pregled zajema delovanje različnih sklopov vozila, med katere štejemo tudi pregled luči. Te naj bodo čiste, preverite, ali delujejo vse žarnice. Pozorni bodite tudi na morebitne poškodbe luči in smerokazov.
Še posebej v jesenskem in zimskem času mora biti avtomobil čist in ne blaten ali zasnežen. Registrska tablica mora biti dobro vidna, delovati mora tudi lučka, ki jo osvetljuje. Če imate na vozilu tretjo zavorno luč, preverite njeno delovanje. Seveda boste o vseh napakah obveščeni po samem tehničnem pregledu, a je vendarle bolje in predvsem manj zamudno, če do tega ne pride.
Preverite pnevmatike
Pnevmatike na vozilu naj bodo v prvi vrsti namenjene vožnji za ta letni čas. Prav tako preverite, ali imajo še vedno dovolj globok profil, ki pri letnih pnevmatikah znaša 1,6 mm in pri zimskih 3 mm. Če so pnevmatike preveč iztrošene, jih zamenjajte z novimi.
V nasprotnem primeru vaše vozilo tehničnega pregleda ne bo opravilo, pnevmatike pa boste morali vseeno zamenjati. Na poti do tehničnega pregleda se ustavite še na bencinski črpalki in preverite tlak v pnevmatikah. Po potrebi jih napolnite.
So dokumenti na kupu?
Pri samem tehničnem pregledu se večkrat zakomplicira s papirji. Ker navadno obenem podaljšujemo tudi zavarovanje vozila, je nujno, da preverimo vse datume in jih ne zamudimo. Bolje je s temi rečmi opraviti kakšen dan prej kot kasneje.
Preverite, kdaj poteče zavarovanje vozila in kdaj je potreben tehnični pregled, saj ni nujno, da je oboje zahtevano na isti datum. Če boste zadeve urejali za koga drugega ali sami predali obveznost v roke komu drugemu, poskrbite za ustrezno pooblastilo, ki priča o tem, da to lahko storite v imenu te osebe ali obratno.
Opozorila in dodatna oprema
Marsikdo spregleda opozorilne lučke na armaturni plošči, saj je prepričan, da ne gre za kaj hudega. Na tehničnem pregledu na takšen način ne bo šlo skozi. V avtomobilu potrebujete tudi obvezno opremo, v katero sodi prva pomoč. Ta ima določen rok uporabe, zato ni nujno, da je vaša še primerna.
Pod obvezno opremo štejemo tudi nadomestne žarnice, varnostni trikotnik in telovnik z odsevnimi elementi, ki ga oblečemo v primeru nezgode ali okvare avtomobila na vozišču. Je rezervno platišče na mestu in na njem ustrezna pnevmatika?
Vse, kar vas morda pri delovanju avtomobila moti (čudni zvoki motorja, ropot pod avtomobilom, slaba ročna zavora itd.), je lahko tudi razlog za neopravljen tehnični pregled, zato za vse te reči poskrbite že prej na ustreznem servisu.